יום רביעי , 19.2.20, 05:14
בית > הבלוג > השתא בני חורין – מכל האמונות המגבילות
Cc730385-Ancient_Egypt_OneLine_Itineraries_AI_Egypt (1)

השתא בני חורין – מכל האמונות המגבילות

עבדים היינו לפרעה במצריים… וכולנו כבר הבנו פחות או יותר שלא מדובר על מצריים ממש, ולא על פרעה ממש, אלא על להיות בין המצרים, ועל הפרעה שבתוכנו, שמדובר במבחן של אמונה – ללכת אחרי משה במדבר ולמרות שזה קשה ולא נראה משהו – ולהאמין שנגיע למקום מבטחים. לוותר על סיר הבשר – שהוא איזור הנוחות שלנו ועל עגל הזהב – שהוא הפיתוי להעדיף את החומר, הגשמי, המוחשי והניתן לקליטה באמצעות החושים – על פני הרוחני, הנשגב, הזה שלפעמים לא יובן על ידי הסובבים אותנו, אלה שמטוב לב, אהבה ודאגה כנה ינזפו בנו: מה העבודה הזאת לכם (או כמו שאמא שלי מנסחת את זה בפשטות: מתי כבר תעזבי את השטויות ותמצאי עבודה נורמאלית).

הרבה נחישות צריך בשביל המסע הזה במדבר. הרבה התמדה והרבה אמונה. ובמיוחד צריך את הדבר הזה הלא פשוט: להאמין בזה לפני שרואים את זה מתגשם. להאמין שבסוף הדווארות האלה במדבר באמת מחכה ארץ זבת חלב ודבש, ושכל מה שצריך לעשות כדי להגיע אליה הוא ללכת אחרי משה. ה"נעשה ונשמע" הזה, שמחייב קודם כל להסכים ולהגיד כן, ורק אחר כך להבין למה בדיוק הכנסנו את עצמנו. כי אם אנחנו מתחילים לחקור ולבדוק כל דבר – זה לא יצליח. בדיוק כמו שאי אפשר לזרוע זרעים ואז מדי יום להוציא אותם כדי לראות אם צמחו להם שורשים. צריך לזרוע, להשקות, להתפלל ולהאמין שבעוד שלושה שבועות יהיו כאן פרחים.

פסח הוא חג של התחלות חדשות. למעשה, הוא ראש השנה העברי. בפסח אנחנו יוצרים את השנה כולה. מנקים ומסלקים את המיותר, כדי שיהיה לנו מקום לחדש ולרצוי. זה נכון ברמה החיצונית, החומרית, וזה נכון גם ברמה הפנימית. זה זמן להיפטר מאמונות ישנות שלא משרתות אותנו, מפחדים שעוצרים בעדנו, מ"חברים" שמקטינים אותנו ומוציאים את הרוח מהמפרשים שלנו ומהרגלים בלתי רצויים שהופכים אותנו לפחות ממי שאנחנו רוצים ויכולים להיות.

וכפי שלפעמים קשה לנו לזרוק את הציורים של הילד מהגן (למרות שהוא כבר בצבא), או בגדים שאנחנו כבר לא לובשים (כי כמה אהבתי את החולצה הזו…), ככה קשה לנו לפעמים להיפטר מהרגלים ישנים, ממחשבות לא מועילות ומאמונות מכשילות ומחלישות.

אני ממליצה לאמץ כאן שתיים מתוך ארבע השאלות של ביירון קייטי (שיטת "העבודה"):

מי אני נהיית כשאני חושבת את המחשבות האלה?

מי הייתי יכולה להיות בלעדיהן.

ובקיצור – אחרי שגמרנו עם ארונות המטבח, המחסן, המרפסת והבתוכו של הספות – זה הזמן לעשות גם נקיון פסח חגיגי בתודעה שלנו ולהיפטר מכל הרעיונות ששוב אינם משרתים אותנו.

שיהיה חג שמח, ושנצא מעבדות לחירות ונגשים את כל משאלותינו.

תגובות פייסבוק

תגובות

אולי יעניין אותך

mahakesher

מה הקשר בין שמחה, הצלחה ורגשות?

מה הקשר בין רגשות לבין הצלחה ועסקים? האם בכלל יש קשר כזה? בסרטון שלפניכם אני …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *